• En English
  • De
  • Fr
  • Bg
  • Es

ThriftyCalc - The Money Saving Calculator

*** ThriftyCalc is FREE for a limited time!*** ThriftyCalc has five easy to use calculators build for the sole purpose of saving you money. Once you open the app it will take you through a short tutorial to help you start saving right from the g...
ios
July 08, 2016 07:08

About ThriftyCalc - The Money Saving Calculator

*** ThriftyCalc is FREE for a limited time!***

ThriftyCalc has five easy to use calculators build for the sole purpose of saving you money.

Once you open the app it will take you through a short tutorial to help you start saving right from the get go.

Each calculator has it's own page and all you have to do is swipe between the calculators and never lose your place.

Calculate orange juice on one page and cans of beets on next without ever losing your progress. Then when you are done, just shake the phone to clear the page.

◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆
ThriftyCalc is the app that can save you money every time you shop.
◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆

Included easy to use money saving calculators:

* Price Comparison Calculator
* Unit Price Calculator
* Buy-One-Get-One Calculator
* Coupon Calculator
* Per Unit Calculator

Features:

* Beautiful and simple user interface that will get you quickly on your way to saving money
* 5 specifically designed calculators that make it easy to navigate shopping
* Live calculations to save you time
* Retina display support
* Fast app switching

Why do you need ThriftyCalc?
Because two of the built in calculators make confusing cross unit comparisons a snap. Something most stores count on being difficult for you, the consumer. Fight back and know for sure what the best deal is.

"Most states don't require unit-pricing. And in those states that do, the labels can vary radically," said Tobie Stanger, a Consumer Reports senior editor. "That can make it difficult to compare prices."
http://abclocal.go.com/wabc/story?section=news/consumer&id=8630255

"Take the Bumblebee Tuna, for instance. One unit price is calculated per ounce, while the other unit price was calculated per pound."
http://www.komonews.com/news/consumer/Varying-unit-pricing-labels-make-comparison-shopping-difficult-147665885.html

Images

Screen320x480
Screen320x480
Screen320x480
Screen320x480
Screen320x480

Download

Ios app store

Simmilar App

60x60bb

Car Buying Guide by Consumer Reports

The Consumer Reports Car Buying Guide iPhone app will help you navigate the...
60x60bb

Mini Wiki for Brave Frontier

It is an ultimate solution for any Brave Frontier player. There are...
60x60bb

Private Calculator Free : File Hider, Secret Photo Video Browser and Image Do...

Private Calculator can hide your photos/videos/documents/notes/contacts...
60x60bb

Free Graphing Calculator

*** Now over 4 million downloads. Thanks users!*** A powerful, flexible...

Comments

Search

Advertisement

Become a Fan on Facebook

Facebook logo
Become a Fan on